Ekonomi

Eskişehir’de şiddetli yağışlar çiftçilerin sulama ihtiyacını azalttı

Eskişehir’de sulama sistemleriyle uğraşan Ali Yücel, geçtiğimiz aylarda etkili olan şiddetli yağışların toprağı beslediğini ve bu nedenle çiftçinin yaz aylarında fazla sulama yapmadığını söyledi.

Eskişehir’de kış aylarının kurak geçmesi çiftçileri tedirgin etti. Vatandaşlar zorlu geçen yaz aylarının geçmesini beklerken, bir anda etkili olan şiddetli yağış herkesi rahatlattı. Mayıs ve Haziran aylarında beklenenden fazla yağan yağmurların toprağı beslemesi nedeniyle bazı çiftçilerin sulama ihtiyacı hissetmediği öğrenildi. Eskişehir’de sulama sistemleriyle uğraşan esnaf Ali Yücel, talebin artmasını bekledikleri sulama sistemlerinin ellerinde kaldığını belirtti. Sulama yapan çiftçilerin yağmur sonrası kısa süreliğine para harcamak istemediklerini ifade eden Yücel, vatandaşların ellerinde bulunan sistemleri kullanarak tasarruf etmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Kuru ürünler giriş dönemlerinde sulamaya gerek kalmadan hasat edildi”

Eskişehir’de sulama sistemleriyle uğraşan esnaf Ali Yücel, ilkbaharda yağan yağmurların keyifli olduğunu belirtti. Şiddetli yağışların kuru mahsul hasadına büyük katkı sağladığını ifade eden Yücel, “Haziran ayı sonuna kadar devam eden yağışlar, kuru hasat dediğimiz arpa, buğday ve diğer mahsullerin hasadı için keyifli bir sulama imkanı sağladı. Bu sayede patates, soğan, mısır, pancar gibi yeşil ürünler de yaz başında ihtiyaç olan suyu sağladı. Yaz başında arazi sulamaya gerek kalmadan su ile doldu. Temmuz ayında ılık bir dönem yaşandı, ancak Temmuz başında arazi sulamayla doldu.” Yeşil ürünler ise mayıs ayında ekilse de mayıs ve haziran aylarında yağan yağmurlarla ihtiyacı olan suyu alarak büyüdü. Şu anda bu yeşil mahsuller için Temmuz’dan Ağustos ve Eylül’e kadar sadece 2 aylık sulama kaldı. Yani temmuz ve ağustos aylarından sonra sulamaya ihtiyaç duymazlar. Bu yıl beklenen yağışlar güzel oldu ama yer altı su kaynakları beslenemedi” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu