Haber

Güney Kore Anayasa Mahkemesi, Damgadan Sorumlu Bakanın Görevden Alınmasını Reddetti

Güney Kore Anayasa Mahkemesi, Ulusal Meclis’in başkent Seul’de 159 kişinin ölümüne neden olan izdihamdan sorumlu olan İçişleri Bakanı Lee Sang-min’in görevden alınmasına ilişkin kararını oybirliğiyle reddetti.

Yonhap’ın haberine göre, Anayasa Mahkemesi kararını Güney Kore Ulusal Meclisi’nin Bakan Lee’yi görevden alma kararından 167 gün sonra açıkladı.

Mahkeme, Ulusal Meclisin, Itaewon’da 159 kişinin ölümüne neden olan Cadılar Bayramı izdihamından sorumlu olduğu gerekçesiyle Bakan Lee’yi görevinden alma kararını reddetti.

Lee’nin izdihamı önlemek için önlem alıp almadığını ve hükümetin müdahalesinin yeterli olup olmadığını tartışan Mahkeme, Bakanın görevini yerine getirmediği sonucuna varmanın “imkansız” olduğunu söyledi.

Böylece Bakan Lee görevine iade edildi.

Bakan Lee yaygara çıkardığı için özür diledi

Mahkeme kararının ardından Lee, “böyle bir felaketin bir daha yaşanmaması için ülkenin birleşmesi gerektiğini” söyleyerek kamuoyunu endişelendirdiği için özür diledi.

Ulusal Meclis, Lee’yi suçlamaya karar vermişti.

8 Şubat’ta Güney Kore Ulusal Meclisi, Lee’yi Itaewon’daki izdihamdan sorumlu olduğu gerekçesiyle suçlamaya karar verdi.

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol’ün ofisinden yapılan açıklamada, görevden alma kararını “utanç verici” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Bu, parlamentarizmin terk edilmesidir. Karar, TBMM tarihine bir utanç olarak geçecektir” denildi. ifadeler kullanılmıştır.

Itaewon’da Cadılar Bayramı izdihamı

29 Ekim 2022 tarihinde başkent Seul’ün merkezindeki Itaewon semtinde yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı tahmin edilen Cadılar Bayramı kutlaması sırasında büyük bir kalabalık bir anda 4 metre genişliğindeki caddeyi doldurduğunda izdiham yaşandı.

İzdihamda 159 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu