Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 75.47 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 75,47 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 76,32 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 74,59 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan 10:05’e göre yüzde 1,18 artarak 75,47 dolardan işlem görüyor. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 70,13 dolardan alıcı buldu.

Piyasalarda artan jeopolitik riskler, küresel petrol arzına ilişkin endişeleri tetikledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta sonu bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Belarus’a taktik nükleer silah yerleştireceklerini belirterek, “Bunu nükleer silahların yayılmasının önlenmesine ilişkin uluslararası yükümlülüklerimizi ihlal etmeden yapacağız.” söz konusu.

NATO ve Avrupa Birliği, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararını “sorumsuzca” bulduklarını söylediler.

Öte yandan, bankacılık sistemine ilişkin süregelen endişeler ve yeniden gündeme gelen resesyon korkusu talepte dalgalanmalara neden olarak fiyatları aşağı yönlü baskıyı sürdürüyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Neel Kashkari, hafta sonu Minneapolis’te yaptığı açıklamada, bankacılık krizinin ülkede resesyon riskini artırdığını söyledi.

Teknik olarak Brent petrolde 75,55-77,01 dolar aralığının direnç, 74,81-74,53 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu