Haber

Vatikan’daki yolsuzluk skandalına karışan Kardinal Becciu için 7 yıl 3 ay hapis istendi

Vatikanresmi yayınlarından Vatikan Haberleridaki habere göre. Sloane CaddesiTürkiye’de gayrimenkul alımı sırasında milyonlarca lirayı suistimal ettiklerine ilişkin 2 yıl süren yolsuzluk davasında yargılanan 10 kişi için istenen cezalar belli oldu.

Vatikan Adalet Bürosu Savcısı Alessandro Diddi, 2011-2018 yıllarında Vatikan Dışişleri Bakan Vekili (Başbakan Vekili)misyonu ve adı bu skandala karışan. Kardinal BecciuZimmete para geçirme ve görevi kötüye kullanma suçlarından 7 yıl 3 ay hapis, 10.329 avro para cezası ve kamu görevlerinden men edilmesini talep etti.

Savcılık, Becciu dışındaki zanlılar için de farklı hapis ve para cezaları talep etti.

Becciu’nun avukatları Maria Concetta Marzo ve Fabio Viglione, müvekkillerinin masum olduğunu ve her zaman Kilise’nin hizmetkarları olduklarını savundu. çürütülmüş teorilerBunu dikkate aldığını iddia etti.

2019’da Vatikan’da başlatılan soruşturmada, Becciu’nun adının, 2011-2018 döneminde Dışişleri Bakanlığı’nın Londra’nın nadide mahallelerinden birinde Katolik inananlardan toplanan bağışlarla bir gayrimenkul satın almasıyla ilgili bir skandala karıştığı ortaya çıktı. Vatikan’ın Dışişleri Bakan Vekili (Başbakan Vekili) olarak görev yaptı. dışarıdaydı.

Becciu’nun Kasım 2018’de Dışişleri Bakan Vekili görevinden ayrılmasının ardından Londra’daki binanın satın alınmasına yönelik gayrimenkul anlaşmasının Vatikan’a milyonlarca avroluk yük getirdiği basına yansıdı.

Kardinal Becciu, hakkındaki suçlamaların kamuoyuna açıklanmasının ardından 24 Eylül 2020’de Vatikan’daki görevinden istifa etti ve kardinal statüsünden de vazgeçti. Vatikan’a yakın basın organlarında Becciu’nun görevinden “istifa ettiği” yönünde yorumlar yer aldı.

Becciu aleyhindeki yolsuzluk davasının ilk duruşması Temmuz 2021’de yapıldı.

aybasti-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu