Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan yangınlarla ilgili Yunanistan’a mesaj gönderdi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis’e bir mesaj göndererek Yunanistan’da devam eden yangınlara geçmiş olsun ve itfaiye uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden iki pilot için taziyelerini iletti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Bakan Fidan, Yunanistan’daki yangınlarla ilgili olarak Yunan mevkidaşı Gerapetritis’e bir açıklama gönderdi.

Fidan, mesajında ​​Yunanistan’da yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden iki pilot için taziyelerini dile getirdi.

Yunanistan’daki yangınlar

Yakıcı sıcakların da etkisinde kalan Yunanistan, özellikle Rodos Adası’nda günlerdir kontrol altına alınamayan orman yangınlarıyla boğuşuyor.

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vasilis Kikilyas, son 13 günde ülke genelinde 600’den fazla yangın çıktığını söyledi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Eğriboz’da bulunan Platanistos bölgesinde yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Türkiye de söndürme çalışmalarını güçlendiriyor

Yunanistan’da devam eden orman yangınlarına Türkiye, İsrail, Mısır, Bulgaristan, İtalya, Malta, Fransa, Ürdün, Polonya, Romanya ve Slovakya yardım gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait iki amfibi yangın söndürme uçağı ve bir itfaiye helikopteri, 9 kişilik uçuş grubuyla 22 Temmuz’da Atina’ya geldi.

Türkiye’den gönderilen uçaklar, Rodos Adası’ndaki yangınlarda görev yapıyor.

balcovaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu