Haber

Türkiye’den Deyrizor açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Deyrizor kırsalında bölücü terör örgütü PKK/YPG ile bazı Arap aşiret unsurları arasında bir süredir yaşanan çatışmaların yakından ve endişeyle takip edildiğini belirtti.

Bakanlık, Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde terör örgütü PKK/YPG’nin işgal ettiği bölgede terör örgütü ile Arap aşiretler arasında çıkan çatışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, terör örgütünün Suriye’deki kolları ile bazı Arap aşiret unsurları arasında yaşanan çatışmaların yakından ve aceleyle takip edildiği kaydedildi. “Bu gelişme, terör örgütünün Suriye’nin kadim halklarına şiddet ve baskı uygulayarak, temel insan haklarını ihlal ederek hakimiyet kurma çabasının yeni bir tezahürüdür. Destekçilerinin daha fazla gecikmeden ve daha fazla acıya yol açmadan bunun mahiyetini görmelerini umuyoruz. Suriyeli Kürtler de dahil olmak üzere bölgenin kadim unsurlarına.‘ sözleri kullanıldı.

NE OLDU?

27 Ağustos’ta PKK/YPG’nin Deyrizor Askeri Konseyi grubunun lideri Ahmed el-Habil’i gözaltına almasının ardından çıkan çatışmalar, bazı Arap aşiretlerinin de katılımıyla büyüdü.

Arap aşiretleri çatışmalarda 24 köyü PKK/YPG’den temizledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu