Ekonomi

Musk, Twitter’daki koltuğunu devredeceği ismi belirledi

Bilgili kaynaklara göre Elon Musk, Twitter’ın yeni CEO’su olarak NBC Unversal’ın Küresel Reklamcılık ve Paydaşlar Lideri Linda Yaccarino’yu seçti.

Bloomberg’in haberine göre NBC, Yaccarino’nun ayrılışını Cuma sabahı duyurmayı planlıyor. Musk Perşembe günü, yerine birini seçtikten birkaç hafta sonra CEO rolünden istifa edeceğini duyurdu.

Son haftalarda dört veya üç çalışanını işten çıkaran ve platformda büyük değişiklikler açıklayan ve sık sık kesintiler yaşayan şirket için duyuru yeni bir sayfa açabilir.

Baskıya ek olarak, yatırımcılar, ünlü milyarderin dikkatinin Twitter tarafından dağıtılmasından ve Musk’ın ortada Tesla ile birkaç şirketi yönetmesinden giderek daha fazla memnun değildi.

Yeni ad, reklamverenlerin endişelerini yatıştırabilir

Bunun bedeli, Yaccarino’nun, özellikle Musk’ın Twitter’ın içerik denetleme politikalarında kapsamlı değişikliklere yönelik talebini dengeleyerek, reklamverenlerin endişelerini yatıştırmaya hizmet etmesidir.

Musk, seçimi hakkında çok az bilgi verirken, yeni CEO’nun bir kadın olduğunu ve birkaç hafta içinde göreve başlayacağını belirtti. Ünlü milyarder, işleri, yazılımları ve sistemsel operasyonları yöneten yönetim kurulu başkanı ve teknolojiden sorumlu başkanı olmaya devam edeceğini kaydetti.

Öte yandan Musk’ın gösterişli duyurular ve büyük sözler söyleyip sonra yerine getirmemekten de sabıka kaydı var.

Ünlü milyarder, Twitter’daki liderliği nedeniyle kapsamlı istihdam ve bütçe kesintilerine, dönüştürücü değişikliklere, sistematik olmayan ve öngörülemeyen kararlara ve reklamverenlerin kaçmasına neden olduğu için eleştirilere maruz kaldı.

Musk, bu yılın başlarında şirkete 20 milyar dolar değer biçmişti.

Musk, bu yılın başlarında bir şirket çalışanına gönderdiği bir e-postada fiyatı 20 milyar olarak tahmin etmişti. Bu rakam, şirketi satın aldığı 44 milyar dolarlık fiyatın yarısından azını temsil ediyor.

Tesla’nın CEO’su geçen yıl Twitter CEO’luğundan istifa edip etmemesi konusunda bir anket başlatmış ve çıkan sonuca uyacağını açıklamıştı. 17 milyon kişinin katıldığı ankette Musk’ın çekilmesi gerektiği sonucuna varılmış ve ünlü milyarder, geçtiğimiz ay köpeği Floki’yi yeni CEO olarak atadığını açıklamıştı.

Musk’ın Twitter’da yeni bir CEO atadığını açıklamasının ardından Tesla hisseleri yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu