İş

Kamu çalışanının zam oranı belli oldu

Kamuda 700 bini aşkın personel için yapılan pazarlıkta taraflar bir araya geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, HAK-İŞ Lideri Mahmut Arslan ve TÜRK-İş Lideri Ergün Atalay ile görüştü.

İşçi adına Türk-İş, patron adına Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu Patronları Sendikası pazarlık masasında. Patron sendikası, kamu çalışanının taban maaşına 12 bin lira ve ilk 6 ay yüzde 40 zam teklif etti. Çalışan tarafın beklentisi 15 bin lira taban fiyat ve yüzde 45 zam.

ERDOĞAN: SALI GÜNÜ KAMUYA AÇIKLAMA YAPACAĞIM

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde düzenlenen AK Parti Büyük İstanbul Mitingi’nde ekonomik açıklamalarda bulundu.

Kamu personelinin merakla beklediği zam oranının yarın açıklanacağını da duyurdu. Asgari fiyatın yeniden gözden geçirileceğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

Temmuz ayında memurlarımızın maaşlarına sadece enflasyon farkını eklemekle kalmayacağız, refah payını da artıracağız. Bakanımızın sendikalarla yaptığı görüşmelerin sonucunu salı günü kamuoyuna duyurmayı umuyorum. Bunu da anlatarak çalışanlarımızın önümüzdeki döneme çok farklı bir şekilde gireceğine inanıyorum” dedi.

DİĞER SÖZLEŞMELERLE YAKIN İLGİLENİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun maaşlarına yapılacak zam oranının 2024-2025 yıllarını kapsayan 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri de Ağustos ayının prestijiyle başlayacak. 1.

Bu açıdan kamu çalışanlarını ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, başta memur toplu iş sözleşmesi olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevesini belirlemesi açısından da değerlidir.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu