Haber

Deniz Gürel’den asgari ücret kulis: Rakam 11 bin ile 11 bin 500 arasında

Türkiye’de gündem asgari ücret…

Temmuz’da maaşlara zam bekleniyor…

Milyonlarca kişinin dikkat çektiği konu ile ilgili resmi süreç devam ediyor.

Bu kapsamda Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün 3. toplantısını sonuçlandırıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde bugün yapılacak toplantıda taraflar talep ve beklentilerini sunacak.

Resmi süreç devam ederken arka arkaya konuyla ilgili kulis bilgileri geliyor.

Erdoğan Aktaş’ın sunumuyla tv100’de ekrana gelen Eşit Tartı programına konuk olan tv100’ün Ankara temsilcisi Deniz Gürel, bu konuda kendisine gelen kulis bilgilerini paylaştı.

“Rakam 11 bin ile 11 bin 500 arasında”

Gürel, 11 bin ve 11 bin 500 TL’lik rakamların masada yük kazandığını söyledi.

Gürel kulis bilgilerini şöyle aktardı:

“Kısa bir bilgi vereceğim. Pek çok kişinin merak ettiği bir iddia. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın perşembe günü Beştepe’de taban fiyat sayısını açıklayacağına dair bir bilgim var.

En çok merak edilen ise taban fiyatın ne kadar olacağı. Son görüşmede hem işveren hem de personel sendikası malum 500 dolar civarında bir fiyattan bahsedilmişti. Her iki sendika da dolarla değerlendirmenin çok yanlış olduğunu söyledi.

Oran yüzde 30-35’lerin ortasına geliyor, 11 bin-11 bin 500’lerin ortasına gidiyor. Burada önemli olan perşembe günü Cumhurbaşkanı’nın açıklama yapması bekleniyor.”

“Umarım perşembeyi bulmadan bir sonuca varır”

Bu kapsamda Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Atalay, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Umarım Perşembe gününden önce bir sonuca varır.terimleri kullandı.

Güncel asgari ücret net 8 bin 506 lira

Asgari ücret, işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 8 bin 506 lira ve 80 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona maliyeti toplam 11 bin 759 lira, bir personel için 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt asgari ücret, 1551 lirası 24 kuruş sosyal güvenlik primi, 200 lirası 16 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu