Haber

Atina’da ‘Kosova’ endişesi: Pandora’nın kutusu açılıyor mu?

Kosova’nın kuzeyinde son günlerde Sırplar ile Kosova Barış Gücü (KFOR) askerleri arasında çıkan çatışmalar, Yunanistan’ın başkenti Atina’da paniğe neden oldu. Yunan diplomat ve uzmanlar, Rusya ile Ukrayna arasında benzer bir savaşın Balkanlar’da çıkması ihtimalinden endişe duyduklarını ifade ettiler.

Sırbistan ile geleneksel olarak iyi dostluk ve komşuluk ilişkileri geliştirmiş olan komşu Yunanistan, Sırbistan’ın Kosova’da Sırpların karşı karşıya kaldığı bu yeni durum karşısında sessiz kalamayacağı ve Kosova’nın da kendi iddialarından geri adım atmayacağı görüşündedir. Batı’nın temeli. Yunanistan ise NATO üyesi olarak NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova’daki askeri faaliyetlerine takviye teklif ediyor.

‘KOSOVA NATO Kuşatması Altında’

Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) resmi yayını 902.gr, Kosova’daki son gelişmeleri “Kosova NATO kuşatması altında” başlığıyla okuyucularına aktardı. İlgili habere göre, “tam teçhizatlı yüzlerce NATO askeri, Priştine’nin zırhlı polis güçlerinin geçen Cuma gününden bu yana dört belediyenin Arnavutça konuşan belediye başkanlarını ‘yapmaya’ zorlamaya çalıştığı kuzey Kosova’daki daha büyük Sırp belediyelerinde konuşlandırıldı. geçen nisan seçimlerini kazanma davası.”

Protestoları bastırmak için KFOR güçlerinin müdahalesi sonrasında 50’den fazla yaralının Zvechan kasabasındaki hastanelere kaldırıldığı bilgisine yer verilen haberde, “Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic sözde beşlinin ( ABD, İtalya, Fransa, Almanya ve İngiltere) Belgrad’da ve devamında “Ardından Rusya ve Çin’in Sırbistan’daki büyükelçileriyle görüşmesi bekleniyor. Sırp medyasına göre, Sırp Ordusuna ait zırhlı araç konvoyları fiilen Kosova sınırına doğru ilerliyor” denildi.

‘SADECE ATİNA DEĞİL, AVRUPA BİRLİĞİ DİPTE’

Kosova’daki yeni gerilim Yunanistan’daki diğer medya kuruluşlarında da yankı buldu. Yunan medyası, sadece Atina’nın değil, AB’nin de diken üzerinde olduğunu vurguladı. Sırp, Kosova ve Avrupa medyasında yer alan son gelişmelere dayandırılan Protagon internet sitesinde, “Uluslararası barış gücü KFOR’a bağlı protestoları bastırma biriminin Kosova’nın kuzeyindeki Zveçan kentinde Sırp göstericilerle çatışmasının ardından yeni olaylar patlak verdi. Devamı Çoğu İtalyan ve Macar 30’dan fazla NATO üyesi, Üç kasabada belediye binalarının dışında Sırp saldırısında bir asker yaralandı.Macaristan Savunma Bakanı Facebook’ta yedisi ağır olmak üzere 20’den fazla Macar askerinin yaralandığını yazdı. İtalyan bakan, 3’ü ağır 11 İtalyan askerinin yaralandığını söyledi. Belgrad tarafında Sırbistan Cumhurbaşkanı, 3’ü ağır 52 Sırp protestocunun yaralandığını açıkladı.”

Kosova’daki gergin ortamın AB ve ABD’de endişe yarattığı da ifade edildi. Siteye göre, AB ve ABD her iki tarafı da durumu yumuşatmaya çağırırken, Kosova Cumhurbaşkanı Sırbistan’ı Kosova’yı istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçladı.

‘BARIŞ GÜCÜNÜN ARKASINDA KARARLIYIZ’

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Salı günü yaptığı açıklamada, AB’nin kuzey Kosova’daki şiddeti şiddetle kınadığını ve yetkililerin “belediye binalarına yönelik polis operasyonunu askıya almasını” ve “şiddetli protestocuları geri çekmesini” beklediğini söyledi. kaydedildi.

Borrell, ‘Sivillere, medyaya, kolluk kuvvetlerine ve KFOR birimlerine yönelik şiddet eylemlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve bizi çok tehlikeli bir duruma soktuğunu’ kaydetti. Kosova’da barış ve istikrarın sağlanması.” Kararlılıkla arkasındayız” dedi.

‘SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI’NIN BİLE ŞEHİRLİ OLMA İMKANI’

Köşe yazarı Mihalis Psilos da Kosova’daki gelişmeleri değerlendirerek Atina’nın iki önemli soruya odaklandığı görüşünü paylaştı: Ukrayna’daki savaş kuzey sınırımıza mı yaklaşıyor? Sırbistan ve Kosova arasında silahlı çatışma riski var mı?

Bu sorulara yanıt arayan Naftemporiki gazetesi yazarına göre, “NATO olayları kontrol altında tutmak için yüzlerce asker gönderiyor. Ancak askeri güç uzun vadeli bir çözüm olamaz. Kosova, savaştan kaynaklanan iltihaplı bir yaradır.” 1990’ların sonunda Balkanlar’da.Sırp Ortodoksluğunun tarihi beşiği.Şimdi Sırbistan’dan ayrıldığında iki halkın bir arada yaşamasının bir yolu bulunmazsa yeniden kanama riski var.Sırbistan AB’ye katılmak istiyor ve olmak istemiyor. askeri bir çatışmaya sürüklendi. Ancak Kosova’daki topluluklarını asla terk etmeyecek, asla kabul etmeyecek”.

Psilos, yazısında şu noktalara da dikkat çekti: “Sırplar elbette Mitrovica, Zviecza, Zubin Potok ve Leposaviç ve Kosova’nın geri kalanındaki diğer bölgelerden çıkarılamaz; aslında Sırp olan bu vilayetlere özerklik.Aksi takdirde ABD ile çok iyi ilişkileri olan Atina, Sofya, Üsküp, Tiran, Podgorica gibi garip görünse de Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic’in devrilme ihtimali bile var. hepsi bir taş atımı uzağınızda Pandora’nın kutusu Balkanlar’da açmak hiç sorun değil .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu