Haber

Arap Birliği Genel Sekreteri, İsveç makamlarının Kuran’a yönelik saldırılarını kınadı

KAHİRE, 22 Temmuz (Xinhua) — Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, İsveç makamlarının bazı aşırılık yanlılarının Kuran’ın kutsallığına saldırmaya tekrar tekrar izin vermesini kınadı.

Ebu Gayt Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu utanç verici eylem, tüm dünyada Müslümanların duygularına yönelik büyük ve kabul edilemez bir provokasyon olarak görülüyor” diyerek Kuran’a yapılan saygısızlığı kınadı.

Arap Birliği haftalar önce, bu tıbbi hareketleri kolaylaştırmak için resmi izinler vermenin süregelen aşırılık yanlısı retoriğe yalnızca katkıda bulunacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Ebu Gayt, “Nefret söylemi ile mücadelede sergilenen isteksizlik ifade özgürlüğünün sınırlarını aşıyor” diyerek, hoşgörü ve özgürlük normlarını karıştırmanın şiddeti besleyeceğini kaydetti.

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı, milyonlarca Müslüman’ı duygulandıran eylemlere sert tepki gösterdi.

Pek çok ülkede tekrarlanan saygısızlık ve İslamofobi eylemlerinin yanı sıra artan nefret söyleminden duyduğu kaygıyı dile getiren Mısır, bunun yansımalarının toplumlarda güvenlik, istikrar ve insan hakları üzerinde önemli etkileri olacağını vurguladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Devletler bu suçlarla yüzleşmek, önlemek ve sorumluları cezalandırmak için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.”

Geçen ay Kuran yakan Iraklı bir mülteci Perşembe günü İsveç’in Stockholm kentinde düzenlenen bir gösteride ayağıyla Kuran’ı ezdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu