Yaşam

Yapı Kredi Müzesi’nden Bir İdealin İzinde: Atatürk ve Alaca Höyük sergisi

Yapı Kredi Müzesi, Alaca Höyük kazılarında ortaya çıkan arkeolojik eserlerin değerli bir kısmını geçici olarak müzesine taşıyacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk arkeologu Remzi Oğuz Arık, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk arkeologu Hâmit Zübeyr Koşay ve etnolog Hâmit Zübeyr Koşay tarafından 1935 yılında Çorum’da başlatılan Alaca Höyük çalışmaları, Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifi olan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası alanda temsil eden ilk bilimsel kazı unvanını taşıyan kazı, ilk kez bu stantta sergilenecek. ortada görüntülenecektir.

Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak MEB işbirliğiyle hazırlanan ‘Bir İdealin İzinde: Atatürk ve Alaca Höyük’ sergisi kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Alaca Höyük Müzesi, Çorum Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri yer alıyor. Kültür ve Turizm ile Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık. 235 arkeolojik ve etnografik özgün eser İstanbul Yapı Kredi Müzesi’ne getirilerek kronolojik ve tematik bölümler halinde sergilenecek.

Hatti Dönemi’ne (Anadolu Medeniyetleri) ait gümüş kakmalı bronz boğa heykelciği
Müze Koleksiyonu) (solda) – Hitit Dönemi Altın “Tarlaların Koruyucu Tanrısı” rölyefi (Çorum Müzesi Koleksiyonu) (sağda)

Türk Tarih Kurumu Arşivi’nden seçilen fotoğraflar ve Mahmut Akok’un yepyeni çizimlerinden bazıları ilk kez bu stantta görülebilecek.

Sergi, 13 Ekim 2023 – 10 Mart 2024 tarihleri ​​arasında Yapı Kredi Müzesi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu