Haber

Video: Afgan Çiftçiler Afyon Yasağı Nedeniyle Çilek Ekimine Döndü

Afganistan‘ile ilgili kandahar , Helmand ve Zabul vilayetleri her zaman dünya afyon ve daha sonra eroin ticaretinin merkezinde olmuştur. Afyon ekimi yasaklandı ama bu ilk değil. Afganistan’ın savaş dolu tarihindeki hemen hemen her hükümet benzer uygulamalar için çalıştı. Ülke cumhurbaşkanlarının karşı karşıya olduğu onlarca yıllık zorluklar, ülkenin geri kalmış dağlık bölgelerinde alternatif geçim kaynaklarının olmamasından ve uyuşturucu ticaretinden elde edilen kârın yasal yollardan elde edilenden çok daha fazla olmasından kaynaklanıyor. Tarım yetkilisi Mohammad Allah Nuri, afyon yasağının çiftçileri alternatif aramaya zorlayacağını ve yerel tarım yetkililerinin bunu güçlendireceğini söyledi. Nuri, Kandahar’daki bazı çiftçilerin arıcılık ve bal üretimine geçtiğini sözlerine ekledi.

MOHAMMAD ALLAH NURI, Tarım yetkilisi: “Tarım yetkilileri çiftçileri desteklerse, çilek afyona uygun bir alternatif olabilir. Son üç yılda 20 hektardan fazla (çilek) ektik ve bu büyüyor. Çiftçiler 37,5 kg alabiliyor. dönüm başına çilek. Yerel pazarda kilogram çilek yaklaşık 200 afganiye (2,5 dolar) satılıyor.”

AZIZ AHMAD AHMADI, Çiftçi: “Zhari’de yaklaşık 2 hektarlık arazide çilek yetiştiriyorum. Arazimden her yıl yaklaşık 500.000 Afgani (yaklaşık 5.688 ABD Doları) kazanıyorum.” xinhua HaberlerAjans muhabirleri Kandahar’dan bildiriyor.

Kaynak: Xinhua / Güncel

celikhanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu