Haber

Ukraynalı ve Rus yetkililerin çatışması Meclis Başkanı Şentop’u kızdırdı.

Rusya Delegasyonu Başkan Yardımcısı Olga Timofeeva’nın Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Meclisi’nin (KEİ) 30. Yıldönümü Parlamenter Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Ukrayna heyetinin bayrak protesto girişimine müdahale etti.

KONUŞURKEN BELİRLEDİLER

Timofeeva’nın Ankara’da bir otelde düzenlenen zirvede yaptığı konuşmada Ukraynalı heyet, Timofeeva’nın arkasında durarak bayrağını ve aşırı milliyetçi örgüt Sağ Sektör (Pravıy Sektor) açtı ve Rusya aleyhine sloganlar attı. Rus heyeti Ukraynalıların bu eylemini engellemeye çalışırken taraflar arasında kısa süreli tartışma çıktı. Ukrayna Delegasyonu Başkanı Anna Purtova, Timofeeva’nın konuşması boyunca koltuğunu boş bıraktı.

ŞENTOP’TAN TEPKİ: SİSTEMİ KİMSEYE BOZMAYACAĞIM

Ukrayna heyetinin bayrakla yaptığı protestoya Meclis Başkanı Şentop müdahale etti. Toplantının ortasını açan Şentop, çalışma düzenini bozan heyetin salondan çıkarılmasını istedi. Şentop, “Kime söz verdiysek burada konuşacak. Ben bu toplantının huzurunu ve düzenini bozmayacağım. Kimin böyle bir niyeti varsa çıksın” dedi. terimini kullandı.

“SOKAK HAREKETLERİNE DÖNÜŞÜYORUZ”

Herkesin görüş ve düşüncelerini sözleriyle ifade edebileceğini vurgulayan Şentop, “Bunun önünde bir engel yok ama harekete geçilirse bu tür toplantılar meclis toplantısı olmaktan çıkıp sokak hareketlerine dönüşecek” dedi. değerlendirmesini yaptı. Şentop, bu harekete izin vermediğinin altını çizerek, tek kelime etmeden konuşmak isteyenlerin dışarı çıkmasını istedi. Ukrayna heyeti, Rus Heyeti Başkan Yardımcısı Timofeeva’nın konuşması bitene kadar sözlü olarak müdahale etmeye devam etti.

Şentop’un konuşmasının ardından aile fotoğrafı çekildi. Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

persembehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu