Ekonomi

Ukrayna ürünlerinin ithalatını yasaklayan ülkelerin incelenmesi

Emre ERGÜL

24 Şubat 2022’de Rusya’nın işgalinden sonra Ukrayna’dan gelen tahıllar gibi gıda artefaktları Doğu Avrupa’da büyük bir krize neden oldu.

Lojistik sorunlar nedeniyle Ukrayna gıda ürünleri Avrupa ülkelerine ulaşamadan Doğu Avrupa ülkelerinde bloke edilirken, Ukrayna’nın komşu ülkelerinde ürünlerini satmak için fiyatları düşürmek zorunda kalan çiftçiler sokaklara döküldü. Polonya ilk adımı attı. 15 Nisan’da Varşova hükümeti, 30 Haziran’a kadar Ukrayna gıda eserlerinin ithalatını yasakladı. Daha sonra Macaristan yasağa katıldı. 17 Nisan’da Slovakya, “Ukrayna tahılında insan sağlığına zararlı böcek ilaçları tespit edildi” yazılı bir bayrak açtı.

Rumen çiftçiler bir haftadır sokaklarda “Biz de Avrupa Birliği çiftçileriyiz” diyerek Brüksel’i protesto ederken, Ukrayna’nın “uzak komşusu” Bulgaristan da “Çiftçilerimizi korumak için yasak da getirebiliriz” açıklaması yaptı. Ukrayna, dünyanın önde gelen tahıl ülkelerinden biridir. Ülke, savaştan bir yıl önce 400 milyon insanı beslemek için tahıl üretiyor.

Büyük bölümü Karadeniz Tahıl Koridoru üzerinden gemilerle dünyaya gönderilirken; bazıları kara yoluyla Avrupa’ya taşınmaktadır. Ancak Doğu Avrupa ülkelerindeki depolarda kalan Ukrayna gıda ürünleri iç piyasada fiyatları düşürürken; Fiyatların düşürülmesinin kendilerini mahvedeceğini düşünen yerel çiftçiler, Nisan ayının başından beri Avrupa Birliği’ni protesto ediyor.

Politico dergisine göre gerçek “siyasi”. Yıl sonunda Polonya ve Slovakya’da seçimler var ve her iki ülkenin hükümetleri oy kaybetmek istemiyor: “Doğu Avrupa’da yaz hasadı yaklaşıyor. Sorun o zamana kadar çözülmezse, yerel çiftçiler Ukrayna mallarına daha fazla karşı çıkabilir.”

Polonya’nın AB Büyükelçisi Andrzej Sados, “Silolarımızda 4 milyon ton Ukrayna tahılımız var. Bu stoğu eritmek için zamana ihtiyacımız var” diyor. Avrupa Komisyonu’nu “Polonya’yı anlamamakla” suçlayan Sados, “Çiftçilerimiz terminalleri basıyor, trenleri durduruyor.

Atmosfer çok gergin” diye özetliyor. Macaristan Tarım Bakanı Istvan Nagy de ayaklanmalarda yer alıyor: “Ukrayna ürünlerinin Avrupa pazarlarındaki yükselişi, Macar çiftçilerin rekabetçi kalmasını imkansız kılıyor.” Çek Cumhuriyeti ise temkinli davranıyor. Prag yönetimine göre, tek tek ülkelerin aldığı bu kararlar uluslararası hukuka veya AB hukukuna uymuyor. Çek Tarım Bakanı Zdenek Nekula, “Tek taraflı yasaklar hiçbir şeyi çözmez” diyor. Şimdi gözler, hafta sonuna kadar sürmesi beklenen Varşova’daki toplantıya çevrildi.

Bazı Ukraynalı yetkililer, sorunu çözmek ve Polonyalı çiftçileri sakinleştirmek için Polonya hükümeti ile görüşmelere başladı. Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solsky, “Polonyalı çiftçilerin başı dertte olabilir. Ancak şu anda başı en çok belada olan Ukraynalı çiftçiler. Polonya hükümeti bunu dikkate almalı ve en azından ürünlerimizin geçişine izin vermeli” dedi. Yasakçı, üçlü geçişe izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

“Çözüm kısa süreli yasak değil”

Öyleyse çözüm nedir? Polonya’daki çiftçi protestolarının liderlerinden biri olan Wieslaw Gryn, “Geçici bir genel yasak uygulamak yerine AB standartlarını ihlal eden ürünleri yasaklamaya odaklanmak daha iyi olur” dedi. 4 milyon tonu ihraç etmek en az altı ay sürüyor.

Rusya: Karadeniz tahıl gemisi kontrolleri yeniden başladı

RIA Novosti’nin haberine göre Rusya, Karadeniz tahıl anlaşması çerçevesinde gemilerin kontrollerinin yeniden başladığını söyledi. RIA Novosti’nin haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar Dairesi Başkanı Petr İlyiçev, Karadeniz tahıl anlaşması çerçevesinde gemilerin kontrollerinin yeniden başladığını söyledi. Kontroller bir gün süreyle durduruldu. Ilyichev’e göre günde yaklaşık beş gemi denetleniyor.

sulusaray-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu