Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Kosova’da temaslarda bulundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, Kosova’daki temasları kapsamında Avrupa Konseyi Kosova Delegasyonu ile görüştü.

Kosova Meclisi’nde gerçekleştirilen toplantıda, Kosova’nın Avrupa Konseyi’ne üyelik başvurusu ve Türkiye’nin bu süreçte verebileceği destek ele alındı.

Meclisteki toplantının ardından heyet, Ekim ayında NATO’nun Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) başkent Priştine’deki ana karargâhına gelerek, KFOR Komutanlığını 1 yıl süreyle devralan Tümgeneral Özkan Ulutaş ile görüştü.

Heyet ayrıca başkent Priştine yakınlarında bulunan Sultan Murad Türbesi’ni de ziyaret etti. Oktay, beraberindeki heyetle birlikte dua ederek türbenin ziyaretçi defterini imzaladı.

Öte yandan heyet, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı ve Kosova İslam Birliği (Diyanet İşleri Başkanlığı) işbirliğinde Priştine’de inşa edilen ve kaba inşaat çalışmalarının yapıldığı Merkez Cami’yi de ziyaret etti. Devam eden ve Priştine Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Bünyamin Albayrak, caminin inşaatı hakkında konuştu. hakkında bilgi aldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu heyeti, yarın Kosova’nın güneyindeki Prizren ve Mamuşa’da Kosova Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu