Ekonomi

Temel düzenleme muamması: Sıfır araba ‘hayır’ satar, 2. el yükselir

Vergi matrahı düzenlemesinin ardından otomobil pazarında bir muamma oluştu. Sıfır araba ‘hayır’ satar, bunu fırsata çeviren ikinci el yükselir.

Otomobil piyasasının beklediği ÖTV düzenlemesi 24 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre otomobillerde ÖTV matrah sınırı artırıldı. 1600 CC altı araçlar için alt limit 184 bin TL. Hayalinde sıfır araba alma hayali kuran ve matrah düzenlemesi ile bayilere giden vatandaşlar, aldıkları ‘araç yok’ yanıtıyla eli boş döndü. İlk etapta sınırlı bir düşüş yaşayan 2. el otomobil pazarı, bayilerde sıfır otomobil olmaması nedeniyle yeniden yükselişe geçti.

“Piyasada sıfır araç olmayınca vatandaş yine ikinci ele yöneldi”

ÖTV indiriminin ardından yapılan zamlarla pazarın yeniden hareketlendiğini ifade eden galeri sahibi Faruk Hoca, “Vatandaş son 3 aydır ÖTV indirimini bekliyordu. 24 Kasım’da vergi matrahında düzenleme yapıldı. düzenleme bazı araçların fiyatı 100 bin TL’ye kadar düştü.Bu düşüşler beklentinin tamamen üzerinde.Piyasayı karşılamadığı için 2.el otomobil piyasasını etkilemedi.Aralık ayında sıfır otomobillere zam yapıldı.Bu yansıdı. 2. el zam güncellemesinde.Piyasada sıfır araç olmadığı için vatandaş yeniden 2. ele yöneldi.Vatandaş beklediği indirimi bulamayınca artık bir an önce otomobil almak istiyor. Bu nedenle “Küçük bir hareket var. ÖTV düzenlemesinin piyasayı aşağı çekme imkanı yok. Yıl sonu indirim beklentisi beklendiği gibi olmadı. İhtiyaç sahibi vatandaşlar otomobil almak için talep gösteriyor. Bu da son bir haftada fiyatları biraz yükseltti” dedi.

“Üs düzenlemesinden sonra tam tersi bir durum oluştu”

Birçok satıcının aracını satmak için yılbaşı zamlarını beklediğini belirten oto satıcısı Şevket Şener Yazıcı, “Son günlerde piyasada düşüş bekleniyordu. Vatandaş araba almıyordu, piyasa sakindi. Şu anda bizim araba aldığımız insanlar. Daha öncekilerden direkt çekiyoruz alamıyoruz.Satmama gerekçemiz ‘fiyatlar arttı’ gibi bahaneler uyduruyorlar ‘Bu hafta çok zamlar oldu. Bu yüzden neredeyse kimse araba getirmedi. Satmak için yeni yılı bekliyorlar. Yılbaşından sonra en düşük fiyat 8-9 bin lira olacağı için kimse gelişigüzel bir şey satmıyor. Bunlara gelince her şeyde bir artış var. dedi.

“Temel düzenleme tüm araçlara yansıtılmıyor”

Alt sınıf otomobil satışlarında hareketlilik olduğunu vurgulayan oto bayii Akif Hancı, “Halkın ÖTV düzenlemesinden beklentisi vardı. Matrah düzenlemesi tüm araçlara yansımadı. Vatandaşlara bu durum 2.el piyasasına da olumlu yansıdı.O yüzden şu an 2.el.Araç piyasasında bir hareketlilik var.Yılbaşından sonra daha hareketli olacağını düşünüyorum.Biraz düşüş var. şu anda alt segmentlerde.fark ettiğim kadarıyla 150 bin bandında otomobillerde düşüş var.EYT hareketliliği araç pazarına da yansıdı.Vatandaş aracını satacak, borçlarını ödeyip emekli olacak. Alt segment araçlarda hareketlilik sağlayın. Üst segment araçların yeni yılın ilk aylarına kadar yerinde kalacağını düşünüyorum” dedi.

Oto alım satımının talebe rağmen çok hareketli olmadığını vurgulayan vatandaşlar, şunları kaydetti:

“Bugün oto pazarı olmasına rağmen satışlar oldukça düşük. Birçok bayi kepenklerini bile açmadı. Kepenklerini bile açmayan çok esnaf var. Düzleştirme yapmayan çok esnaf var. İnsanlar çekiniyor. göremedikleri için alışveriş yapacaklar.Şu an indirim beklemiyoruz.Birkaç hafta önce 2.el araba fiyatları düşmüştü ama piyasa tekrar yükseldi.Anın prestijiyle vergi matrahı düzenlemesi yapıldı. fiyatlara yansımadı umarım daha iyi olur.” – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu