Ekonomi

Japonya Nisan ayında dijital yen testine başlayacak

Investing.com – JaponyaMerkez Bankası, dijital yen için pilot uygulamanın Nisan ayında başlayabileceğini ve iki yıllık Proof of Concept çalışmasının sona ereceğini duyurdu.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) bugün yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital para birimi niteliğinde olan dijital yen’in kullanımı için test aşamasına geçeceğini belirtti.

Açıklama, Japonya Merkez Bankası (BoJ) İcra Direktörü Shinichi Uchida’dan BoJ İrtibat ve Uyum Komitesi’nin Merkez Bankası Dijital Para Birimi ile ilgili beşinci toplantısında geldi. Uchida, test çalıştırması için bir sistem geliştirmeyi planladıklarını duyurdu. Pilot programın iki hedefi olduğu söylenirken, önce teknik fizibilite test edilecek. Programın ikinci hedefi, olası bir toplumsal uygulamada CBDC ekosistemini oluşturmak için işletmelerin deneyimlerinden yararlanmaktır.

Asya bölgesindeki bir başka ülke olan Çin, CBDC çalışmalarında dünyanın geri kalanına kıyasla ön plana çıktı. Çin uzun süredir dijital yuan Kullanım durumunu test ediyor ve dijital yuanı kullanabilen bölgeleri her gün genişletiyor. Bu atılımla birlikte Japonya, Çin’den sonra dijital para birimi kullanımına geçiş yapacak bir diğer Uzakdoğu ülkesi olacak.

Japonya Merkez Bankası’nın dijital yeni test etmeye başlayacağı geçen yıldan beri konuşuluyor. geçen yıl kasım ayında NikkiBOJ’un ülkenin en büyük 3 bankası ve bölgesel bankası ile birlikte 2023’ün ikinci çeyreğinde dijital yen denemelerine başlayacağı bildirildi.

Merkez bankasından yapılan açıklamada, pilot uygulamanın birinci basamakta işletmeler ve tüketiciler arasındaki fiili süreçleri kapsamayacağı belirtildi. İlk olarak, bir CBDCBir form oluşturularak ödeme teknolojileri alanında faaliyet gösteren kuruluşların pilot çalışmaya davet edileceği belirtildi.

Author: Günay Caymaz

kagizman-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu