Ekonomi

İSTİB Başkanı Kopuz: OVP tarımsal üretimin artırılması açısından önemli

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Lideri Ali Kopuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 2024-2026 Orta Vadeli Programına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İSTİB Lideri Ali Kopuz, “OVP, Türkiye’nin tarımsal üretiminin artırılması, katma değerli ürünlerimizin geliştirilmesi ve ihracat hacmimizin artırılmasına yönelik önemli adımları içeriyor.” söz konusu.

Kopuz, programın tarım açısından umut verici olduğunu belirterek, “OVP, Türkiye’nin tarımsal üretiminin artırılması, katma değerli ürünlerimizin geliştirilmesi ve ihracat hacmimizin artırılmasına yönelik önemli adımları içeriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin tarımsal üretiminin arttığını ancak programın tespitler bölümünde vurgulandığı üzere sorunların arttığını kaydeden Kopuz, “Program, tarımın sorunlarının aşıldığını ve yeni gelişmeler konusunda doğru pozisyonların alınacağını gösteriyor. Bu açıdan bunu olumlu buluyorum.” sözlerini kullandı.

“Tarım gıda demektir”

Türkiye’de tarım arazilerinin şehirleşme, sanayileşme ve doğal sebeplerden dolayı sürekli azaldığını vurgulayan Kopuz, “Programda tarım arazilerinin korunması ve yanlış kullanımının önlenmesi için hem zorlayıcı hem de teşvik edici düzenlemelerden bahsedildi. uygulandığında etkili sonuçlar alınacaktır.” Açıklamada bulunan Kopuz, sözlerine şöyle devam etti:

“Tarım demek gıda demektir. Programda bugün gıda fiyatlarındaki artışın yavaşlatılması ve durdurulması için atılması gereken adımlara da dikkat çekiliyor. Yıllardır her platformda konuştuğumuz önlemleri programda görmek sevindirici. Orta Vadeli Programda tarımsal üretimde verimliliği artırmaya yönelik planlamanın değerini, katma maliyetli çalışmaların desteklenmesini, lojistik maliyetlerin azaltılmasının gerekliliğini, kent çeperinde tarımın gelişmesinin gençlerin katkısına etkisini okudum. Daireye nüfus, jeotermal enerji kullanımı ve seracılıkla organize tarım bölgeleri, ileri teknoloji kullanımı gibi konuların doğru olduğunun göstergesi olarak belirlendi.

Öte yandan tüm bu konularda hızlı hareket etmenin, aksiyonları belirleyip hayata geçirmenin de aynı derecede değerli olduğuna inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu