Haber

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, Tel Aviv polis şefini görevden aldı

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun hükümetinin tartışmalı yargı reformuna karşı protestolara beceriksiz tepki vermesi nedeniyle Tel Aviv polis şefi Amichai Eshed’i görevden aldı.

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin tartışmalı yargı reformuna karşı protestolar sürüyor. İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, kitlesel protestolara yetersiz yanıt verdiği için Tel Aviv polis şefi Amichai Eshed’i görevden aldı. Ben Gvir ve İsrail polisi tarafından yapılan ortak açıklamada, Eshed’in polis eğitim departmanı ile ilgili bir göreve atanacağı belirtildi. İsrail polis şefi Kobi Shabtai de görev değişikliğini onayladı.

Öte yandan Eshed’in geçen haftaki protestolar sırasında tatilde olduğu iddia edilmişti.

Tartışmalı yargı reformu

Yargıtay’ın yetkilerine son verilmesi, meclis kararlarının geçersiz kılınması ve yargının hakimlerin seçimi üzerindeki etkisinin azaltılmasını içeren reformun yasalaşması için meclisin üç oturumunda da onaylanması gerekiyor. İsrail’in yazılı bir Anayasası bulunmamakla birlikte, Yüksek Mahkeme en yüksek yargı mercii olarak görev yapmaktadır. İsrail’de devletin işleyişi ve yönetimi ile insan hak ve özgürlüklerine ilişkin “temel yasalar” vardır. Yargıtay, TBMM’den geçen yasaları, Anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle bozma yetkisine sahiptir. – TEL AVİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu