Haber

İsrail ordusu 3 Filistinlinin cenazesini teslim etti

RAMALLAH, 6 Mayıs (Xinhua) — İsrail ordusu, 50 günden uzun bir süre önce İsrail askerleri tarafından öldürülen 3 Filistinlinin cenazelerini Filistin tarafına teslim etti.

Filistin Kızılayı Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun, İsrail ile Filistin Güvenlik Uyum İrtibat Bürosu uyarınca Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus şehri yakınlarındaki İsrail ordusu kontrol noktasında Filistin tarafına teslim edildiğini söyledi. .

Filistin haber ajansı WAFA, cenazeleri teslim edilen üç kişinin 12 Mart’ta Nablus civarında İsrail ordusuna ait Sarra kontrol noktası yakınlarında bir arabanın içindeyken İsrail askerleri tarafından öldürülen Odai Shami, Cihad Shami ve Mohammad Dabik olduğunu bildirdi. Cesetler o zamandan beri İsrail askerleri tarafından alıkonulmuştu.

Filistin Yönetimi tarafından geçen yıl Kasım ayında yayınlanan istatistiklere göre İsrail, 2015’ten bu yana İsrail askerleri tarafından öldürülen 10’u çocuk, 8’i mahkum ve 3’ü kadın olmak üzere 110’dan fazla Filistinli’nin cesedini alıkoydu.

Filistin Yönetimi ayrıca, İsrail ile 1967’den bu yana yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenler arasında 256 Filistinlinin de İsrail’in kuzeyindeki bir mezarlığa gömüldüğünü kaydetti.

Son birkaç aydır İsrail ordusu, çoğunlukla Batı Şeria’nın kuzeyindeki Filistin kasabalarına, köylerine ve mülteci kamplarına günlük baskınlar düzenliyor. İsrailliler, baskınların İsrail güvenlik güçleri tarafından aranan Filistinli militanları tutuklamak için düzenlendiğini iddia ediyor.

Resmi Filistin rakamlarına göre, Ocak ayından bu yana İsrailliler ile Filistinliler arasındaki çatışmalarda 100’den fazla Filistinli hayatını kaybetti. Öte yandan İsrail kaynakları, Filistinlilerin İsrail ve Batı Şeria’da düzenlediği saldırılarda 19 İsraillinin hayatını kaybettiğini kaydetti.

sehzadelerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu