Haber

Genç çiftçi susuz tarımla lavanta yetiştiriyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde ailesinden kalan atıl araziyi üretime kazandıran 26 yaşındaki Feride Mutlu, susuz tarımla lavanta yetiştiriyor.

İlçede oturan Mutlu, Küüstülü Mahallesi’nde ailesinin bıraktığı 6 dönüm atıl araziyi tarıma kazandırmak istedi.

4 yıl önce tarlaya lavanta eken Memnun, geçtiğimiz yıl susuz tarımla yetiştirdiği çiçeklerin ilk hasadını yaptı.

Lavanta yağı satışından gelir elde eden genç çiftçi, olgunlaşan eserlerini bu dönemde toplamaya başladı.

Hasada katılan Kaymakam Aydın Tetikoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Topçu, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız ve Erdemli Ziraat Odası Lideri Rasim Şahin, genç çiftçiye hayırlı dönemler diledi.

Tetikoğlu, gazetecilere verdiği demeçte, lavanta üretiminin ilçede yaygınlaşmasını istediklerini belirterek, “Lavantanın ilçemizde gelişmeye devam etmesini ve diğer çiftçilere örnek olmasını temenni ediyoruz. Genç çiftçimizi tebrik ediyorum.” söz konusu.

“Su olmadan da tarımla üretim yapılabileceğini göstermek istedik”

Feride Keyifli, susuz tarımın önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Her sabah kalktığımda tarlada güzel bir koku bulunca mutlu oluyorum. Ekimden sonra kovalarla suladık sonra hiç sulamadık. Lavanta kırsalda susuz tarıma uygun bir bitki. .Susuz tarımla üretim yapılabileceğini çevremize göstermek ve bu konuda örnek olmak istedik.”

Keyifli, üretimi artırmak istediğini belirterek, “Geçen yıl ilk hasadımızı yaptığımızda 20 litre yağ çıktı. Bu sezon 100 litre lavanta yağı almayı hedefliyoruz.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu