Ekonomi

Dolar, enflasyon öncesi yukarı yönlü

Dolar/TL, gelişmekte olan ülke para üniteleri genelinde görülen sert paha kayıplarına paralel Cuma günü 16 Ocak’tan beri ilk kez 5.40’ın üzerini test ettikten sonra enflasyon verisinin takip edileceği haftanın birinci gününe 5.38 civarından başladı.

Cuma günü 5.40’a tırmandıktan sonra kapanışta 5.37 seviyesine gerileyen kur bugün saat 09:20’de 5.3800’dan işlem gördü. Cuma 6.15 seviyesini test eden euro/TL de aynı saatte 6.1160’da yer aldı. Dolar endeksi ise yatayda 96.448 düzeyinde.

Enflasyon beklentileri

Saat 10:00’da açıklanacak Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE), Ocak ayında besinde yaşanan sert artışların akabinde tanzim satışlarının başladığı Şubat’ta aylık bazda yüzde 0.4 yükselmesi, yıllık enflasyonun ise yüzde 19.9’a hudutlu gerilemesi bekleniyor.

Yıllık enflasyon son 15 yılın rekor düzeyini Ekim’de yüzde 25.24 ile görmüş daha sonra Ocak ayında yüzde 20.35’e gerilemişti.

Tanzim satışları TÜİK fiyat mekaniğinde yer almasa da market fiyatlarını düşürmesi nedeniyle besin fiyatlarında yıllık bazda bir düşüşü desteklemesi bekleniyor.

TÜFE bir evvelki ay olan Ocak’ta kötü hava koşulları nedeniyle yakından takip edilen gıda fiyatlarında gözlenen sert yükselişin etkisiyle yüzde 1.06 artmıştı. Ocak’ta aylık en yüksek artış yüzde 6.43 ile besin ve alkolsüz içecekler kümesinde gözlenirken bu kalemde yıllık enflasyonda yüzde 30.97 ile epeyce yüksek bir düzeye gerçekleşmişti.

Tacirler Yatırım Başekonomisti Hasret Bayraktar Gökşen, tanzimden satışların enflasyona tesirine ait “TÜİK hesaplama standartları gereği tanzimden fiyat almayacaktır. Ancak tanzim satış verilerinin marketlere de yansıdığını görüyoruz. Marketlere yansıması nedeniyle gıda fiyatlarında aşağı yönlü bir miktar etkili olacak. Ancak yapısal problemler de göz önüne alındığında kalıcı bir iyileşme beklemiyoruz” dedi.

Ekonomistlerin beklentisi enflasyonun yılın birinci yarısında yüzde 20 civarında seyretmesi, hatta sigara fiyatlarında muhtemel değişimle birlikte bir ölçü artabileceği istikametinde. Haziran ayında ise baz tesiriyle birlikte enflasyonda sert düşüşlerin görülmesi bekleniyor. Fakat tıpkı halde baz tesiri nedeniyle yılın son çeyreğinde ise enflasyonda bu kere üst taraflı bir tesir bekleniyor.

Piyasalarda izlenen en önemli gelişmeler şöyle:

– Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaklaşık 2 yıldır karşılık beklenilen Patriot füze savunma sistemleri konusunda olumlu cevap aldıklarını belirterek müzakerelere başlandığını bildirdi.

– ABD Lideri Donald Trump, Fed’e yönelik eleştirilerini yineledi ve Fed’in sıkı para siyasetinin güçlü dolara katkı yaptığını bunun da ABD’nin rekabet gücüne zarar verdiğini belirtti. Trump ayrıca, 2020 seçimlerinden büyük zaferle çıkacağını, bir zafere imza atacağını söyledi.

– Malezya’daki kamu kalkınma fonu (1MDB) yolsuzluk soruşturmasında ismi geçen memleketler arası yatırım bankası Goldman Sachs’ın, ABD yargısı tarafından 9 milyar dolara kadar cezaya çarptırılabileceği belirtildi.

– Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın kredi notunu iki kademe birden yükseltti.

– Kanada, Çinli telekom devi Huawei’nin üst seviye yöneticisi Meng Wanzhou’nun ABD’ye iade sürecinin başlatılmasına onay verdi.

– Wall Street Journal, ABD ve Çin ortasındaki ticaret görüşmelerinde sağlanan ilerleme dikkate alındığında ABD Lideri Donald Trump ve Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in 27 Mart civarında yapılacak bir zirvede resmi ticaret anlaşmasına varabileceklerini yazdı.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, bugün Türkiye’ye gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu