Haber

Diyarbakır Cezaevi’nin Müzeye Dönüştürülmesi Çağrısı

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 12 Eylül askeri darbesi döneminde binlerce kişinin işkenceye maruz kaldığı Diyarbakır Cezaevi’nin müzeye dönüştürülmesi çağrısında bulunarak, “Bu cezaevi, dünyada işkencenin en yoğun yaşandığı cezaevlerinden biridir. Onlarca insan işkenceden öldü, binlercesi işkence gördü. Müzeye, hafıza merkezine dönüştürülmeli” dedi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 12 Eylül askeri darbesinin ardından işkenceyle sık sık gündeme gelen Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde vatandaşlarla buluştu. Cezaevi önünde yapılan açıklamanın ardından değerlendirmede bulunan Tanrıkulu, “Bugün bu cezaevinde 5 Eylül ve 5 Eylül 1983 tarihlerinde yaşanan işkence olaylarına karşı bir direniş başlamıştır. Çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 40’ıncı yıl dönümü. Arkadaşlarımız anma törenini ve taleplerini yaptılar.” dedi.

Tanrıkulu, cezaevindekilerin taleplerini de dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Talepleri şöyle: Diyarbakır Cezaevi boşaltılarak müzeye dönüştürülmek üzere Kültür Bakanlığı’na devredildi. Milletvekili olduktan hemen sonra 2013 yılında Diyarbakır Cezaevi’nin dönüştürülmesi amacıyla kanun teklifinde bulundum. kanunla müzeye dönüştürüldü. Bu hapishane dünyada cezanın en ağır olduğu cezaevlerinden biri. Onlarca insan işkenceden hayatını kaybetti, binlerce insan işkence gördü… Bu hapishanenin bir bütün olarak yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Müzeye, hafıza projesine dönüştürüldü. Onun için burada yaşayanların görüş ve görüşleri alınmadan bu süreçlerin müzeye dönüştürülmemesi gerekiyor. İhale sürecini başlattığınızı biliyoruz. Hükümete çağrım şu; Bu işlemleri çıkar amaçlı çok hızlı yapmayın, bu müzenin gerçek amacına uygun hale getirilmesi için burada konaklayan vatandaşlarımızdan, Diyarbakır’ın kurumlarından, yaşananlardan mutlaka ve mutlaka bir sonuç çıkarın. burada yazılanlardan. Takip etmeye devam edeceğiz. Burada hayatını kaybedenlerin önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu