Haber

Cumhurbaşkanlığı Adayı Kılıçdaroğlu: “Deprem konutlarının bir an önce yapılmasına katılıyorum ama izin vermeyeceğim şey Anayasa…

Millet İttifakı Başkan Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yayınladığı görselde; ” Deprem Derhal inşa edilmeleri gerektiğine katılıyorum. Aksi takdirde insanlarımız geri dönmeyecek ve o zaman şehirlerimiz ölecek. Çünkü insansız bir şehir yaşayamaz. Bu konuda çok netiz. Ama asıl izin vermeyeceğim şey, depremzedelere Anayasa’ya aykırı olarak ev satışı yapılmasıdır” dedi. Nokta. Bu çok açık. Ayrıca konut yapımı için gerekli olan 23 belgedeki 42 imzanın tamamı devlet makamlarına aittir. Yani devlet her aşamada vatandaşlarına bu konutun veya işyerinin güvenli ve depreme dayanıklı olduğunu taahhüt eder.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Twitter hesabından; “Anayasa konutla ilgili ne diyorsa ona uyacağım. Evleri depremzedelerimize ücretsiz olarak teslim edeceğiz” mesajını verdiği bir video paylaştı.

Kılıçdaroğlu, deprem bölgelerinde yapılacak vatandaşlara ücretsiz konut verilmesinin Anayasa’da olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bedava konutla ilgili söylemim bir vaat değil, zorunluluktur, zorunluluktur, gereğini yapacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“DEPREM KONUTLARININ DERHAL YAPILMASI GEREKENLERE KATILIYORUM: Değerli insanlar, bir konuya açıklık getirmek için kısa ve net bir konuşma yapacağız. Acilen deprem konutları yapılması gerektiğine katılıyorum. Aksi takdirde insanlarımız geri dönmeyecek ve o zaman şehirlerimiz ölecek. Çünkü insansız bir şehir yaşayamaz. Bu konuda çok netiz. Ama Anayasa’ya aykırı olan depremzedelere konut satışına izin vermeyeceğim.

DEVLET İNANÇ KONUTLARINDAN SORUMLU OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. NOKTA. ÇOK AÇIK: Anayasanın hem 57. hem de 125. maddeleri çok açık ve nettir. Devlet, sadık konutlardan sorumlu olduğunu söylüyor. Nokta. Bu çok açık. Ayrıca konut üretimi için gerekli olan 23 belgedeki 42 imzanın tamamı devlet yetkililerine ait. Yani devlet her aşamada vatandaşına bu evin veya işyerinin sadık ve depreme dayanıklı olduğunu taahhüt eder. Kanuna, kanuna veya yönetmeliğe uygun, bunu, daireyi, işyerini alabilirsin diyor. Vatandaşlar bir yere imza atıyor. Devletin bu taahhüdüne güvenerek konut veya iş yerini satın alırken tapu senedine imzasını atıyor. Bu nedenle devlet, yasalarına uygun olarak yaşayanlara karşı sorumluluklarını yerine getirmediği takdirde bunu tazmin etmek zorundadır. Vatandaş mahkemeye giderse kazanır.

BORÇ KESİNLİKLE 20 YIL BÖYLE OLMAYACAKTIR: Ücretsiz barınma telaffuzum bir vaat değil, bir zorunluluk, bir zorunluluk, bir yükümlülük ve bunu yapacağız. Kesinlikle öyle bir 20 yıllık kredi falan olmayacak. Merak etmeyin aziz milletim ortada para var. Dünyayı hareket ettiriyoruz. Bu parayı çok çabuk bulacaksınız. Birkaç kararname çıkarırsın, bu parayı tekrar bulursun. Pazartesi Meclis’e sunacağımız yasa tasarısına bakarsanız orada göreceksiniz.

ANCAK BURADA NE KALDI? YAPARIM, YAPARIZ: Vatandaş çok para verdi. Allah hepsinden razı olsun ama bitmeyen bir rant var, bir ihale sevdası var ki o bitirmedi, bitirdi bizim insanımızı. Her neyse, bundan geriye ne kaldı? Ben yapacağım, biz yapacağız. İmzayla halledeceğiz. Bu yıkılan binalarda oturan kiracılar da mağdur. Onlar da zaman zaman şikayetlerini bana iletiyorlar. Ben de onları düşünüyorum. Onun bir tedavisi var. çözeceğiz Merak etmeyin mutlaka çözeceğiz” dedi.

Kaynak: ANKA / Güncel

saricam-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu