Ekonomi

BM’den tahıl koridoru çağrısı

BM Genel Sekreter Yardımcısı Farhan Haq, İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’ndeki tahıl işletmesine yeni gemilerin katılması konusunda anlaşma sağlanamadığını, girişimin daha önce izin verilen gemilerle devam ettiğini günlük basın toplantısında duyurdu.

Haq, Türkiye’nin girişimiyle önümüzdeki hafta yapılacak üst düzey toplantıya hazırlık olarak bugün İstanbul’da teknik toplantı yapıldığını bildirdi.

Haq, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de tüm taraflara girişimin “iyileştirilmesi, genişletilmesi ve genişletilmesi” yönünde önerilerde bulunduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın tam olarak uygulanması ve devamı için tüm tarafları operasyonel sorunların aşılmasına yönelik müzakereleri sürdürmeye davet ediyoruz.”sözlerini kullandı.

Haq, BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebecca Greenspan’ın, söz konusu girişim çerçevesinde BM ile Rusya arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’nın uygulanmasına ilişkin bugün Moskova’da görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Greenspan’in Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin ile Rusya’nın gıda ve gübre ihracatının kolaylaştırılması konusunda görüştüğünü belirten Haq, BM’nin Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na olan güçlü bağlılığını ilettiğini söyledi.

İstanbul’da teknik ve üst düzey toplantı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlıkların yaptığı görüşmelerin ardından tahıl girişiminin süresinin 18 Mayıs’a kadar uzatıldığını hatırlatarak, “Bu dönemden önce mümkün olduğunca müzakerelerimizi hızlandıracağız” dedi. sona eriyor ve bunun aksamalara yol açmadan devam etmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. konuşmuştu.

Akar, 4 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Yarın (bakan yardımcıları toplantısı yerine) teknik düzeyde bir toplantı yapılacak. Bir görüşme yapılacak. Bu görüşmenin ardından önümüzdeki hafta bakan yardımcıları toplantısı yapılacak. söz konusu olacak.” kelimeleri kullanmıştı.

Özellikle Afrika’daki istikrara çok önemli katkısı olduğu için tahıl girişiminin hızlı, güvenli ve planlı bir şekilde devam etmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Akar, “Hem teknik toplantıyı hem de bakan yardımcıları toplantısını planladık. istanbulda.” bilgisini paylaştı.

haber-ekinozu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu