Haber

Avusturya Milli Günü Ankara Büyükelçiliğinde Kutlandı

Avusturya Ulusal Günü, bugün Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriele Juen, “İki genç cumhuriyetin imzaladığı dostluğumuzun ikinci yüzüncü yılında, ülkelerimiz arasındaki diyalogdaki olumlu dinamiği geliştirelim ve işbirliğimizi güçlendirme potansiyelini görelim.” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Karşılaştığımız mevcut bölgesel ve küresel zorluklar göz önüne alındığında, AB ile Türkiye arasındaki daha güçlü temas ve koordinasyon daha da önem kazanıyor. AB üyeliği, Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam ediyor. Gümrük Birliği ” Türkiye’nin modernleşmesi ve vize serbestisi diyaloğunun hızlandırılması önümüzdeki dönemde önceliklerimizdir” dedi.

Avusturya Ulusal Günü, bugün Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Çok sayıda yabancı misyon temsilcisinin katıldığı resepsiyona Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. İki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından açılış konuşmaları yapıldı.

Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriele Juen, konuşmasına Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünü kutlayarak başlayarak, Türkçe olarak “Yaşasın Cumhuriyet” dedi. Juen sözlerine şöyle devam etti:

“İKİ ÜLKENİN DAHA GÜVENLİ HALE GETİRİLMESİ İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞALIM”

“İki genç cumhuriyetin damgasını vurduğu dostluğumuzun ikinci yüzüncü yılında, ülkelerimiz arasındaki diyalogdaki pozitif dinamiği geliştirelim ve iş birliğimizi güçlendirme potansiyelini görelim. Yeşil dönüşümü her iki ülkenin bilgi birikimiyle birlikte başaralım. Yeşil ve akıllı teknoloji, yenilenebilir enerji, otomotiv endüstrisi ve ulaşımın karbondan arındırılması alanlarında “Gelecek nesillerimize yatırım yapalım, mesleki eğitim konusunda işbirliği yapalım. Her iki ülkeyi daha güvenli hale getirmek için birlikte çalışalım. Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan, insanlığın ortak ve değerli kültürel mirasının araştırılması ve korunması konusunda işbirliğimizi kanıtlamaya devam edelim.”

ERSOY: AB ÜYELİĞİ TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK BİR HEDEF OLMAYA DEVAM EDİYOR

Konuşmasına yeni atanan Büyükelçi Juen’i tebrik ederek başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasında şunları söyledi:

“Deneyimli bir diplomat olarak ikili ilişkilerimizin derinleşmesine değerli katkılar sağlayacağınıza inanıyorum. Türkiye ve Avusturya’nın köklü tarihi bağları var. Bu adım, ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel ve küresel konulardaki yakın koordinasyonumuzu da yansıtıyor. ortak ilgi alanıdır. Türkiye’de meydana gelen yıkıcı deprem sonrasında Avusturya’nın verdiği desteğe de yansımıştır. Böyle bir dönemde yanımızda olduğunuz için tekrar teşekkür ederiz. Türkiye ile Avusturya arasındaki ikili ilişkiler son yıllarda önemli ölçüde gelişti. Nitekim Şansölye’nin 10 Ekim 2023’teki Türkiye ziyareti tam 22 yıl sürdü. 1990’ların ortasından bu yana bu seviyedeki ilk ziyaretti ve Türkiye ile Avusturya arasındaki iş birliğinin güçlenmesine katkı sağladı. düzeyinde ziyaretler ve temaslar önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Avusturya, 2022 yılında toplam 3,7 milyar dolarlık ticaret hacmiyle çok değerli bir ticaret ortağıdır ve Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcılardan biridir.

Türkiye ile Avusturya arasındaki dostluk anlaşmasının yüzüncü yılını ve iş sözleşmesinin 68’inci yıl dönümünü anacağımız 2024 yılı, ilişkilerimizde değerli bir dönüm noktası olacak.

2022 yılında yaklaşık 455 bin Avusturyalıyı ağırladık, daha fazlasını da ağırlamayı umuyoruz.

Daha iyi olmamız gereken alanlardan biri de Türkiye’nin AB üyeliği konusunda işbirliğimizdir. Karşılaştığımız mevcut bölgesel ve küresel zorluklar göz önüne alındığında, AB ile Türkiye arasındaki güçlü temas ve uyum daha da değerli hale geliyor. AB üyeliği Türkiye için stratejik bir hedef olmayı sürdürüyor. Gümrük Birliği’nin modernleştirilmesi ve vize serbestisi diyaloğunun hızlandırılması önümüzdeki dönem önceliklerimizdir. “Yeni bir ivmeye ihtiyacımız var ve vizyoner politikalar bekliyoruz.”

haber-karakoyunlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu