Ekonomi

Avrupa’da yaşanan doğal gaz krizi Hasankeyf’in tiftik halısına rağbetti artırdı

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te el personelliği ile üretilen tiftik halısına, Avrupa’da yaşanan doğal gaz krizi nedeniyle ilgi arttı.

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te tiftik halısı üreticiliğini yapan 46 yaşındaki Mehmet Arif Ayhan, cet geleneğini sürdürüyor. Rusya ve Avrupa ortasında yaşan doğal gaz krizi nedeniyle ısınma sorunu nedeniyle taleple tiftik halısı Almanya’ya gönderiliyor.

Dünyanın her yerinden Hasankeyf’e gelen bütün yabancı turistlerin tiftik halısına ilgi gösterip aldığını belirten Ayhan “1994’te amcam ile bir arada çalıştım bu mesleği bana öğreti. 1994’ten bu yana ara ara dokuma yapıyorum. Son 12 yıldır aktif olarak kilimleri dokuyorum. Bu meslek bizim ata geleneğimiz. Hasankeyf halkı 1960 ila 70’li yılara karşın kalede mağaralarda yaşıyordu. O periyot yaklaşık 700 ila 800 dokuma tezgahı bulunuyordu. Şu anda Hasankeyf’te kilim dokumacılığını ben dokuyorum. Bu tezgahın benzerleri Siirt’te var, Batman’da dokuyanlarda var. Ama 700 kişi bu işi aktif olarak yapmıyor. Elimizden geleni yapıyoruz. Hasankeyf’e has tiftik yün kilimleri dokuyoruz” dedi.

“Aynı vakitte sipariş de alıyoruz” diyen Ayhan, “Bu yıl maşallah tiftik halılarımızı Avrupa ülkelerine çok gönderdik. Özelikle büyük tiftik halı battaniyeler Avrupa ülkelerine sattık. Bu doğalgaz muhabbetinden ötürü Almanya’ya daha çok gönderdik. Dünyanın her yerinden gelen bütün yabancı turistleri bizden bu tiftikleri alıyorlar. Tiftik halılarımız hem doğal, hem sağlıklı olduğu için alıyorlar. Biz, bunları tıpkı halde temas edecek formda kullanırız yalın ayak basarız yada yataklarımızın altına sereriz. Tiftik halının üzerine ince bir nevresim serer üstüne yatarız. Küçük uzunluk tiftik halılarımızı 1 günde dokuma yapıyorum. Dokumadan sonra evreleri var. Yününü tel fırçalarla çıkartıp onları yıkıyoruz, nemliyken hal veriyoruz. Günde ortalama 2 tiftik halısı hazırlıyorum. Şu anda elimde 1960’lı yılardan kullanılan halılar mevcuttur. Yaptığımız tiftik halılarda 5 yıl garanti veriyorum” formunda konuştu. – BATMAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu