Haber

Anayasa Mahkemesi, kamuoyunu yanıltıcı bilgi yayma suçunun iptalini görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), “Kamuya açık olarak yanıltıcı bilgi vermek” suçundan hapis cezası öngören düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebini 8 Kasım’da görüşecek.

CHP, Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenen ve dezenformasyonla mücadele yönetmeliği olarak bilinen Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un maddesinin iptali ve askıya alınması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi, 8 Kasım Çarşamba günü Genel Kurul gündeminde yer alan başvurunun iptali talebini değerlendirecek. Yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması talebi de esas incelemesi aşamasında görüşülecek.

7418 Sayılı Basın Kanunu’na Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesi ve Kamuoyunda yanıltıcı bilgiyle mücadele olarak bilinen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 29’uncu maddesi eklenerek “kamuya açık yanıltıcı bilgi yayma” suçu işlendi. oluşturulmuş ve bu suçu işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmiştir. TL’ye kadar hapis cezasıyla cezalandırılması öngörülüyordu.

Türk Ceza Kanununa eklenen 217/A maddesi şöyle:

“Kamuoyunu aldatıcı bilgileri alenen yaymak: (1) Sırf halk arasında alarm, korku veya panik yaratmak amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığına ilişkin gerçeğe aykırı bilgileri alenen yayan kişi.” (2) Failin, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti kapsamında işlemesi hâlinde, kamu huzurunu bozacak şekilde bir yıldan fazla ceza verilir. birinci fıkrasına göre yarı oranında artırılır.

ihsaniye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu