Haber

Almanya’da Tutuklanan Casus Aşırı Sağ Partiye Sempati Duyduğunu İddia Etti

Almanya’da Rusya adına casusluk yaptığı iddiasıyla dün tutuklanan Alman Silahlı Kuvvetleri Teçhizat ve Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’nda görev yapan Yüzbaşı Thomas H’nin aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) sempatizanı olduğu iddia edildi. ) Parti.

Alman basınında yer alan habere göre Yüzbaşı Thomas H’nin görev yaptığı kurumda AfD ve bu partinin Rusya politikasına sempati duyması dikkat çekti.

Berlin’deki Rus Büyükelçiliği girişlerinin takip edildiği görüntüleri değerlendiren Alman güvenlik yetkililerinin, büyükelçilik çevresinde Thomas H’yi birçok kez “şüpheli” olarak tespit ettiği kaydedildi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser yaptığı açıklamada, güvenlik birimlerinin çalışmalarına övgüde bulunarak, “Bu olay, güvenlik makamlarımızın Almanya’daki Rus casusluğunu takip ettiğini ve buna karşı önlem aldığını gösteriyor.” söz konusu.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının Almanya’daki güvenlik durumunu da değiştirdiğini belirten Faeser, “Casusluk, dezenformasyon kampanyaları ve siber saldırılardan kaynaklanan tehdit başka bir boyut kazandı.” değerlendirmesini yaptı.

Hükümetin en büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Dirk Wiese, Almanya’ya yönelik tüm tehditlerin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Wiese, “AfD’ye açıkça sempati duyan ve yakın olanların, Almanya’ya kasten zarar vermek için Rusya’ya hassas bilgiler verdiklerini belirtmek gerekir” dedi.

Federal Savcılık dün, dış istihbarat teşkilatı için çalışmakla suçlanan Thomas H’nin Koblenz şehrinde gözaltına alındığını duyurdu.

Alman Silahlı Kuvvetleri Teçhizat ve Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’nda görev yaptığı belirtilen Thomas H.’nin evi ve iş yerinde arama yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, zanlının Mayıs ayından sonra Rusya’nın Bonn Başkonsolosluğu ve Berlin Büyükelçiliği’ne birkaç kez başvurarak işbirliği teklif ettiği ve mesleki faaliyetleri sırasında elde ettiği bilgileri Rus istihbaratına iletilmek üzere paylaştığı kaydedildi.

Thomas H., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Aralık 2022’de Almanya’da bulunan Dış İstihbarat Teşkilatı’nda (BND) çalışan Alman vatandaşı Carsten L. de Rusya adına casusluk yapmaktan tutuklanarak vatana ihanetle suçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu