Haber

Akkuyu NGS 2. ünitesinde yeni faz

Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) 2. güç ünitesinin reaktör binasına, nükleer santrallerin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç savunma kabuğunun (İKK) dördüncü katmanı yerleştirildi.

Reaktör binasının sızdırmazlığı için kullanılan çelik kaplama ve özel betondan oluşan IKK, reaktör binasının korunmasını sağlar.

İnşaatı devam eden Akkuyu NGS’nin Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve İnşaat Müdürü Sergey Butskikh, tamamlanan işlerle ilgili şunları söyledi:

“Reaktör binasının değerli bir unsuru, farklı şekillerde yapılardan oluşan iç savunma gemisidir. Dördüncü katman, silindirik yapıların sonuncusudur. Akabinde bu yaz kurulması planlanan kubbenin montaj işlemleri devam etmektedir. , başlayacak. Uzun yıllara dayanan deneyimimiz bize zaman kazandırıyor ve mevcut kaynakların kullanımını en üst düzeye çıkarıyor. Daha sonra üçüncü ve dördüncü katmanları kaynaklamayı, nakliye ve işçi kilit elemanları dahil olmak üzere gömülü bölümleri güçlendirmeyi ve monte etmeyi planlıyoruz.”

İç yarıçapı 22 metre, yüksekliği 8 metre ve ağırlığı 144 tonun üzerinde olan tabakanın tamamlanması 3 ay sürdü. Delegasyonum, dünyanın en güçlü Liebherr LR-13000 paletli vinçlerinden biri olan Liebherr LTM 1300 kamyon vinci ve iki hidrolik cihaz kullanılarak gerçekleştirildi. Katmanın montajı için prefabrik yapıyı vincin hareketi sırasında deformasyondan koruyan özel travers geliştirilmiştir.

Akkuyu NGS’deki güç ünitelerinin reaktör binaları çift savunma mermisi ile donatılmıştır. Betonarme dış savunma kabuğu, büyüklüğü 9’a kadar olan şoklara, tsunamiye, kasırgalara ve bunların kombinasyonlarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

haber-catalpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu