Haber

ABD’den Irak’a seyahat uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı, 22 Ekim Pazar günü bir açıklama yaparak, bölgedeki ABD askerleri ve çalışanlarına yönelik son saldırıların ardından ABD vatandaşlarını Irak’a seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Reuters haber ajansına göre seyahat uyarısında, “Terörizm, adam kaçırma, silahlı çatışma, iç karışıklıklar ve Irak Misyonu’nun ABD vatandaşlarına yardım sağlama konusundaki sınırlı kapasitesi nedeniyle Irak’a seyahat etmeyin.” denildi.

IRAK VE ERBİL’DEKİ ABD MİSYONLARINDAN ‘BIRAKIN’ ÇAĞRISI

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarısı, Bağdat ve Erbil’deki ABD misyonlarının kısmen tahliye edilmesi kararının ardından geldi. Buna göre, ‘uygun aile üyeleri ve acil olmayan ABD hükümet personelinin’ Irak’ın başkenti Bağdat’taki ABD büyükelçiliği ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) başkenti Erbil’deki konsolosluktan ayrılmaları istendi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili açıklamasında bu çağrının nedeni ‘ABD çalışanlarına ve çıkarlarına yönelik artan güvenlik tehditleri’ olarak açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘ABD karşıtı milislerin Irak genelinde ABD vatandaşlarını ve uluslararası şirketleri tehdit ettiği’ de belirtildi.

‘BAĞDAT ULUSLARARASI HAVALİMANI KULLANMAYIN’ TALİMATI

Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin de dün yaptıkları açıklamada, ‘İran’ın İsrail-Hamas savaşını genişletme çabasına’ dikkat çekerek, Ortadoğu’da ABD kuvvetlerine yönelik saldırıların önemli ölçüde artabileceğini söylediler.

ABD Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, “Bağdat’taki ABD hükümeti çalışanlarına, güvenlik kaygıları nedeniyle Bağdat Uluslararası Havalimanı’nı kullanmamaları talimatı verildi.” (DIŞ HABER)

gulagac-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu