Haber

ABD Lideri Biden’dan tarihi ziyaret

ABD Lideri Joe Biden, Japonya ve Avustralya ziyareti kapsamında Papua Yeni Gine’ye sürpriz bir ziyarette bulunacak. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın 19-21 Mayıs’ta Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenecek G7 Liderler Zirvesi’nin ardından 24 Mayıs’ta Japonya’nın Avustralya’nın Sidney kentinde gerçekleştirilecek Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QSD) ittifakının izleneceği belirtildi. , AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ. Avustralya ve Hindistan’ın oluşturduğu QUAD’ın Başkanlar Zirvesi’ne katılacağı bildirildi.

Biden’ın Avustralya’ya gittiğinde Papua Yeni Gine’ye uğrayacağı belirtilen açıklamada, Biden’ın Papua Yeni Gine Başbakanı Marape ve diğer Pacific Island Forum başkanları ile görüşeceği belirtildi. Liderler, iklim değişikliğiyle mücadele etmenin, deniz kaynaklarını korumanın, esnek ve kapsayıcı ekonomik büyümeyi ilerletmenin ve bölge ve ABD için kritik olan zorluklarda işbirliğini derinleştirmenin yollarını tartışacaklar.

ABD’nin bir Pasifik ülkesi olarak Pasifik Adaları ile derin tarihi ve halklar arası bağları olduğuna dikkat çekilerek, söz konusu ziyaretle Biden’ın Papua Yeni Gine’yi ziyaret edecek görevdeki ilk ABD Lideri olacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu