Haber

ABD basınından bomba iddia: İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’deki Mescid-i Aksa baskınını tatbikat sanıyordu

Hamasİsrail ordusu, 7 Ekim sabahı başlatılan Aksa Tufanı operasyonuna karşılık verdi. GazzeBiz 24 gündür ülkeyi bombalarken, ABD basınında yayınlanan bir tez gündem yarattı. Hamasİsrail kamuoyu Mescid-i Aksa Tufanı operasyonunun nasıl mümkün olduğunu tartışmaya devam ederken New York Times, İsrail’in iç istihbarat teşkilatı Shin Bet’in saldırı ilk başladığında şunları söylediğini bildirdi: HamasBaşbakan Binyamin Netanyahu’ya uzun süre tatbikat olup olmadığına karar verememesi nedeniyle bilgi verilmediğini iddia etti.

“UZUN SÜRE TATBİKAT OLUP OLMADIĞINA KARAR VERMEDİLER”

The New York Times’ın (NYT) haberine göre Shin Bet Yönetim Kurulu Başkanı Ronen Bar, büyük çaplı saldırının başladığı 7 Ekim Cumartesi sabahı yerel saatle 03.00 sıralarında gördüklerini söyledi. Hamas Bunun egzersizlerden biri olup olmadığı konusunda bir yargıya varamadı. Shin Bet yetkilileri o sabah Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki eylemlerini karargahlarından izliyordu. Hamas’ın ‘gece saatlerinde alışılmadık derecede aktif’ olduğu söylenen gece boyunca görülen Hamas eylemleri, İsrail iç istihbaratı Şin Bet tarafından başlangıçta ‘sadece bir gece tatbikatı’ olarak değerlendirildi. savaşa girmeye niyetim yok’.

“SALDIRI CİDDİ ALINMADI, NETANYAHU UYANDIRILMADI”

Yaklaşık bir yıl önce İsrail istihbaratı, bunun “nafile bir çaba” olduğunu düşünerek Hamas üyelerinin el telsizlerini dinlemeyi bıraktı. Gazeteye göre İsrail böyle bir karar vermeseydi o geceki saldırı hazırlıklarına vereceği tepki farklı olabilirdi. Öte yandan saatler ilerledikçe Şin Bet Lideri Ronen Bar, Hamas’ın “küçük çaplı bir saldırı girişiminde bulunabileceğini” değerlendirerek bu kaygıyı üst düzey generallerle tartıştı ve bilinen “seçkin terörle mücadele güçleri”nden oluşan bir grubun konuşlandırılması talimatını verdi. İsrail’in güney sınırındaki “Tekila” ekibi olarak. verilmiş. Üç İsrailli savunma yetkilisinin paylaştığı bilgiye göre, saldırı başlayana kadar hiç kimse durumun Başbakan Binyamin Netanyahu’yu uyandıracak kadar ciddi olduğuna inanmıyordu.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMALARI 24. GÜNÜNDE

Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik ‘Aksa Tufanı’ adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı. İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı. İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan baskınlarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 20 bin 242 kişinin de yaralandığını bildirdi. İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 120 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 2 bin Filistinli ise yaralandı. İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu